Dokładny czy niedokładny?

Dokładność pomiaru w przypadku termometrów i termohigrometrów elektronicznych

Dokładność jest to cecha przyrządu, która określa stopień niepewności pomiaru mierzonej przez niego wielkości. Błąd przyrządu pomiarowego (czy też błąd wskazania), to różnica między wartością zmierzoną przez przyrząd a wartością uznawaną za wzorcową.

Jeden z podstawowych zapisów dokładności (często podawany przy opisie termometrów i termohigrometrów elektronicznych) ma postać:

Δt ± (błąd wartości mierzonej temperatury) – np. dokładność pomiaru ± 1°C w przypadku prostego termometru elektronicznego.

Nie ma mierników temperatury bezbłędnych w dokonywanym pomiarze. Każdy termometr może zaniżać wskazania lub je zawyżać.

Przykład:
Termometr elektroniczny ma dokładność pomiaru ± 1°C. Oznacza to, że termometr może zaniżać o 1°C lub może zawyżać o 1°C w stosunku do temperatury otoczenia.
Dwa mierniki mierzące w podobnych warunkach mogą mieć wskazania różniące się od siebie o nawet 2°C – a ich wskazania mieszczą się w określonej dokładności.

Przykład 2:
Termohigrometr elektroniczny ma dokładność pomiaru ± 5%RH. Oznacza to, że termohigrometr może zaniżać o 5%RH lub może zawyżać o 5%RH w stosunku do wilgotności otoczenia.
Dwa mierniki mierzące w podobnych warunkach mogą mieć wskazania różniące się od siebie o nawet 10%RH – a ich wskazania mieszczą się w określonej dokładności.